Çalışana yemek vermek zorunlu mu?

Çalışanlara yemek verilmesini ve ara dinlenmeleri

Güvenlik personeliyim, her gün 12 saat çalışıyorum, yemek dinlenmem verilmiyor. İmzaladığımız puantajda gözüküyor, tek nöbet tuttuğumuzdan dolayı olmaz diyorlar. Ne yapmalıyım?

İş kanununa göre, günde 7,5 saatten fazla çalışılan işlerde ara dinlenmesi verilmesi zorunludur. 12 saat fiilen çalışma kanuna aykırıdır.
İş sözleşmesi gereği yemek parası verilmesi gerekiyorsa işveren yemek parası vermek zorundadır. Tamamen sözleşme ile ilgilidir. Kanuni bir zorunluluk yoktur. Ara dinlenmesi kullandırılmaması ile ilgili olarak alo 170 ‘e şik‚yette bulunabilirsiniz.

■ 1983 yılından girişi bulunan 1963 doğumlu bayan sigortalıyım. Halen çalışmaktayım fakat 1994 ile 2006 yılları arasında prim boşluğum var.
Çıkan yeni yasalarda bu arayı ödeyip emekliliğe hak kazanma şansım var mı? Yani çalışmayıp prim ödemediğim yılların boşluğunu doldurabilir miyim? Geriye dönük hak verildi mi?  

Sayın Okurum, yasalarda geriye dönük borçlanma veya ara boşlukları borçlanarak ödeme gibi bir düzenleme bulunmamakta. Bu nedenle ara boşluları ödeme imkanı yok. Ancak, 1983 yılındaki SSK girişinizden sonra doğum yapmışsanız ve doğumdan sonraki günlerde adınıza prim yatmamış ise en fazla üç çocuğa kadar toplamda 6 yıl borçlanabilirsiniz. Bunun dışında borçlanıp ara boşluk ödeme bir durum söz konusu değil.

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

■ 01.01.1968 doğumluyum, işe giriş 01.01.1995, ne zaman emekli olurum?  
İşe girişinize göre 25 yıl, 55 yaş 5750 prim gün şartlarına tabisiniz. Askerlik varsa ve en az 7,5 ay borçlanarak 25 yıl, 54 yaş ve 5675 prim gün şartlarına tabi olabilirsiniz. Emekli olabilmeniz için prim gün şartını tamamlayıp hangi yaşa tabi iseniz o tarihi beklemelisiniz..

Kaynak :Ali Şerbetçi